Informacje w zakresie koordynacji świadczeń udzielane są telefonicznie w poniedziałki i czwartki w godz. od 10.00 do 14.00 lub osobiście w siedzibie Wydziału, ul. Moniuszki 15-21 w Toruniu, w godz. 9.00-14.00 w poniedziałki i czwartki.
Informujemy, że w celu zapewnienia najwyższej jakości obsługi, rozmowy mogą być nagrywane.
Zadania Wydziału Koordynacji Świadczeń
Przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o świadczenia rodzinne oraz świadczenia wychowawcze w obszarze koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Współpraca z instytucjami łącznikowymi i instytucjami właściwymi z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii w zakresie wymiany informacji, kompletowania oraz przekazywania dokumentów niezbędnych do rozpatrywania wniosków (w tym przez instytucje właściwe innych państw członkowskich) w sprawie przyznawania świadczeń rodzinnych oraz świadczeń wychowawczych.
Prowadzenie postepowań w zakresie potwierdzania stosownych druków z serii E 400 oraz z serii F, otrzymywanych bezpośrednio od osób zainteresowanych oraz instytucji właściwych państw członkowskich w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Współpraca z instytucjami krajowymi w obszarze innych zagadnień, związanych ze świadczeniami rodzinnymi oraz świadczeniami wychowawczymi.
Udzielanie informacji osobom ubiegającym się o świadczenia rodzinne oraz świadczenia wychowawcze w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego – o przysługujących im prawach i obowiązkach oraz udzielanie informacji i wyjaśnień w sprawie świadczeń rodzinnych oraz świadczeń wychowawczych instytucjom krajowym oraz instytucjom państw członkowskich.
Prowadzenie postępowań w obszarze nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych oraz świadczeń wychowawczych w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w tym wydawanie postanowień i decyzji z w sprawie nienależnie pobranych świadczeń rodzinnych oraz świadczeń wychowawczych, żądania zwrotu, umorzenia, rozłożenia na raty i odroczenia terminu płatności.
Prowadzenie postępowań windykacyjnych, w tym wystawiania upomnień, tytułów wykonawczych, monitorowanie prowadzonych postępowań egzekucyjnych w administracji.
Prowadzenie postępowań windykacyjnych na rzecz właściwych instytucji zagranicznych, w przypadku nienależnie pobranych świadczeń w instytucji właściwej państwa członkowskiego.
Druki do pobrania:
Oświadczenie o sytuacji zawodowej wnioskodawcy/członka rodziny doc
Dane wnioskodawcy oraz członków rodziny umożliwiające ustalenie występowania koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego doc
UWAGA:
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2017 r., o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (Dz.U. z 2017 r. poz. 1428) zadania marszałków województw w zakresie pełnienia funkcji instytucji właściwej w związku z udziałem Rzeczypospolitej Polskiej w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w przypadku przemieszczania się osób w granicach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego przejęli z dniem 1 stycznia 2018 r. wojewodowie.
Do zadań wojewodów w zakresie świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego należy:
pełnienie funkcji instytucji właściwej w związku z udziałem Rzeczypospolitej Polskiej w koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w przypadku przemieszczania się osób w granicach Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej;
wydawanie decyzji w sprawach świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego realizowanych w związku z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego.
Dla mieszkańców województwa Kujawsko-Pomorskiego oznacza to, że od 1 stycznia 2018 r. sprawy w powyższym zakresie są załatwiane w Delegaturze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu przy ul. Stanisława Moniuszki 15-21.