drukuj
Stabilnie i pod kontrolą
30/05/2019

Sytuacja jest poważna, ale stabilna i pod kontrolą – tak wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podsumował obecną sytuację hydrologiczną w Kujawsko-Pomorskiem.

Zostały przekroczone stany ostrzegawcze. W niektórych miejscach – takich jak m.in. Toruń, czy Chełmno woda może osiągnąć poziom powyżej stanu alarmowego, ale nieznacznie. Kontrolujemy i monitorujemy sytuację. Dziękuję wszystkim służbom, Wojskom Obrony Terytorialnej, Wodom Polskim, zarządcom tamy we Włocławku za współpracę – mówił wojewoda podczas dzisiejszej konferencji prasowej we Włocławku.

Jak informował Grzegorz Szymoniuk, Dyrektor Departamentu Ochrony przed Powodzią i Suszą w Wodach Polskich zbiornik we Włocławku już od kilku dni był przygotowywany do przejęcia części wody i tym samym spłaszczenia fali wezbraniowej: Do zbiornika dopływa w tej chwili ponad 4 tysiące metrów sześciennych wody na sekundę. To jest tak jakbyśmy w ciągu sekundy opróżnić dwa baseny olimpijskie. Natomiast odpływ wody ze zbiornika to będzie około 3 tysiące 600 metrów sześciennych wody na sekundę. Będziemy starali się, aby z tej fali wezbraniowej, która w tej chwili przechodzi ująć około 500 metrów sześciennych wody na sekundę. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślił, iż próg we Włocławku został wyremontowany w zeszłym roku i jest bezpieczny.

Bardzo dobra i ważna dla Torunia informacja, którą przekazał Prezes Wód Polskich o zadbaniu o stan techniczny zapory we Włocławku. To dla nas szczególnie istotne. Na ten moment woda w Toruniu to poziom 570 cm i przybiera. Jeśli dojdzie do stanu alarmowego, czyli 650 cm będziemy mogli mówić o wyraźnych podtopieniach, które pojawią się na terenach typowo zalewowych, a więc łąki, pola, ale także ogrody działkowe (na Rudaku, w sąsiedztwie ul. Przybyszewskiego). Woda dojdzie także w Kaszczorku w pobliże domostw, ale nie przekroczy granicy tych domostw, czy ogrodów przydomowych. Tutaj możemy być spokojni. Jeśli potwierdzi się stan alarmowy 650 cm, to wówczas będą ewakuowane pojazdy spod mostu drogowego. – mówił podczas konferencji w Toruniu prezydent Michał Zalewski, który dodał: Panie Wojewodo, chciałbym poinformować, że współpraca ze służbami układa się znakomicie. Dziękuję za obecność w Toruniu i za troskę o nasze miasto. Jak zwykle, na to wsparcie ze strony Urzędu Wojewódzkiego możemy liczyć.

Choć nie ma takiej potrzeby, to do działań gotowe są służby, w tym straż pożarna i Wojska Obrony Terytorialnej. Na chwilę obecną jedynie monitorujemy sytuację. Nie ma potrzeby podejmować innych działań. Choć oczywiście jesteśmy w gotowości i dysponujemy odpowiednim sprzętem – powiedział Wojewódzki Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, nadbryg. Janusz Halak. Dowódca 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej płk Krzysztof Stańczyk zadeklarował wsparcie ze strony żołnierzy.