drukuj
Rządowe wsparcie dla gminy Sępólno Krajeńskie
08/08/2019

482 tys. zł rządowego wsparcia otrzyma gmina Sępólno Krajeńskie na odbudowę mostu w miejscowości Toboła. Został on uszkodzony przez ciężki sprzęt pracujący przy porządkowaniu terenu po nawałnicy w sierpniu 2017 r. Promesę przekazał dziś na ręce burmistrza gminy wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Pozyskanie środków na ten cel bardzo mocno wsparł również minister Łukasz Schreiber.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślał na konferencji prasowej, że to bardzo ważna inwestycja.

Most łączy dwie gminy, ale również dwa powiaty. Bardzo się cieszę, że udało nam się dopisać to zadanie do listy zadań, które są realizowane po nawałnicy. Most będzie cieszył mieszkańców, rolników i włodarzy z tych miejscowości, które będą z niego korzystały – mówił przedstawiciel rządu w terenie. Przypomniał, że już za kilka dni minie dwa lata od nawałnicy, która szczególnie dotknęła powiat tucholski i sępoleński.

Ciężko pracowaliśmy ze służbami, z samorządowcami, aby po tej tragedii jak najwięcej udało nam się odbudować. Efekt dwóch lat skutecznego działania, to m.in. 300 mln zł, które zostały skierowane na te tereny. Myślę że nie mamy czego się wstydzić – podsumował.

Minister Łukasz Schreiber zwracał uwagę, że patrząc na to co już udało się zrobić i na to, co jeszcze uda się zrobić, tak jak ten most, który połączy dwa powiaty i dwie gminy, to dzisiejsze wydarzenie jest bardzo radosne i budujące.

Złożyliśmy obietnicę, że będziemy pracowali przez 4 lata, a nie raz na 4 lata. Mam nadzieje, że Państwo widzicie, że jesteśmy się w stanie z tego wywiązywać. Myślę, że możemy dziś mówić z satysfakcją o tej inwestycji nie tylko ze strony rządu, ale przede wszystkim samorządu. Była to praca bardzo wielu ludzi. Dziękuję za zaangażowanie w pozyskanie rządowych środków na odbudowę mostu samorządowcom oraz wojewodzie, który patronował temu procesowi – powiedział.

Burmistrz gminy Sępólno Krajeńskie Waldemar Stupałkowski, który otrzymał od wojewody promesę na kwotę 482 tys. zł tłumaczył, że most ten uległ podwójnemu zniszczeniu - drzewa, które po nawałnicy znajdowały się w rzece Kamionce uszkodziły jego przyczółki, a następnie ciężkie wozy, które usuwały skutki nawałnicy również przyczyniły się do jego zniszczenia.

Zamknięty most stanowi ogromny problem komunikacyjny pomiędzy powiatem tucholskim i sępoleńskim, bez tego mostu nie ma możliwości korzystać z pól położonych na tym terenie. Dziękuję panu wojewodzie Mikołajowi Bogdanowiczowi i wszystkim, którzy włączyli się w pomoc w znalezieniu środków na odbudowę tego mostu – powiedział.

W konferencji prasowej uczestniczyli również Starosta Powiatu Sępoleńskiego Jarosław Tadych oraz wójt Kęsowa Radosław Janiszewski.

 

Most został uszkodzony przez ciężki sprzęt leśny pracujący przy usuwaniu i wywozie powalonych drzew z pobliskiego lasu po przejściu nawałnicy z 11 sierpnia 2017 r.

Obecnie obiekt ten jest całkowicie wyłączony z użytkowania, co w konsekwencji powoduje ogromne utrudnienia dla okolicznych mieszkańców jak i rolników dojeżdżających do swoich pól uprawnych.

Most ten łączy w naturalny sposób powiaty sępoleński i tucholski oraz gminy Sępólno Krajeńskie i Kęsowo. Jego zamknięcie spowodowało konieczność stosowania kilkunastokilometrowych objazdów dla mieszkańców i innych użytkowników dróg, co w konsekwencji drastycznie wydłużyło czas przejazdu.

Z uwagi na pilną potrzebę podjęcia działań naprawczych w infrastrukturze drogowej Gminy Sępólno Krajeńskie, Wojewoda Kujawsko-Pomorski zgłosił to zadanie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, jako najpilniejsze do realizacji jeszcze w roku 2019 . Dofinansowanie remontu mostu pochodzi ze środków MSWiA w ramach wsparcia państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.