drukuj
Nowe dworce dla Torunia
21/08/2019

W Toruniu powstanie nowy węzeł przesiadkowy dla kolei, dziś podpisano umowę z wykonawcą projektu BiT City II. W ramach projektu zmodernizowane zostaną dworce Toruń Miasto i Toruń Wschód. W uroczystości podpisania umowy uczestniczył m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister edukacji narodowej Iwona Michałek, wicewojewoda Józef Ramlau oraz członkowie zarządu PKP i PLK.

W projekcie na dworcu Toruń Wschodni zostaną wykonane takie prace jak wydłużenie i podwyższenie trzech peronów oraz budowę czwartego peronu. Dla osób starszych i niepełnosprawnych zostanie dostosowane przejście pod torami, a także budowę wind i remont wiat. Radości z tych inwestycji nie kryła sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Iwona Michałek

„Bardzo się cieszę z tej umowy, ponieważ Toruń zasługuje na nowe dworce. Na co dzień korzystają z nich torunianie, mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego oraz turyści, którzy odwiedzają nasze miasto.”- mówiła Wiceminister.

Na dworcu Toruń Miasto odbędą się takie prace jak modernizacja peronu oraz przedłużenie przejścia podziemnego do ul. Sowińskiego.

„To wielka radość, że dworzec Toruń Miasto i Toruń Wschód idą w ślad za dworcem Toruń Główny, gdzie pan prezydent i samorząd miasta pokazali co można zrobić z takiej wiekowej infrastruktury.”-  mówił Wicewojewoda.

Ponadto zmodernizowane zostanie 6 km torów kolejowych oraz sieć trakcyjna, a każdy dworzec dostanie nowoczesny i czytelny system informacji pasażerskiej.

Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że kolej w Polsce już teraz ma duże znaczenie, a będzie miała jeszcze większe.

„Jestem przekonany, że rola kolei w Polsce będzie wzrastała, ponieważ przekonanie, że wszystko można przełożyć na drogi lądowe nie jest słuszne.”- zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Umowa daje gwarancję ukończenia prac na nowych dworcach i oddanie ich do użytkowania pasażerom w połowie 2022 roku.