SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE KUJAW I POMORZA
Wyniki PROO
Narodowy Instytut Wolności prezentuje wyniki wniosków w Priorytecie 3 PROO oraz w Priorytecie 4 PROO.
Konferencja Dobre prawo. Wsparcie dla podmiotów trzeciego sektora i administracji publicznej ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Szanowni Państwo,
zapraszamy do udziału w konferencji pt. Dobre prawo. Wsparcie dla podmiotów trzeciego sektora i administracji publicznej ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, która odbędzie się 13 czerwca 2019 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem wydarzenia jest podsumowanie dotychczasowych efektów wdrażania przez Instytucję Pośredniczącą w KPRM Działania 2.16 PO WER oraz omówienie planów naborów wniosków w drugiej połowie perspektywy finansowej.
Do udziału w panelach konferencyjnych zaprosiliśmy przedstawicieli administracji rządowej, ekspertów oraz naszych beneficjentów, którzy przedstawią realizowane przez nich projekty i podzielą się swoimi doświadczeniami.
Zachęcamy do zapoznania się z planem konferencji, który znajdziecie Państwo w załączeniu. Formularz zgłoszeniowy na konferencję należy przesłać na adres efs@kprm.gov.pl do 10 czerwca 2019 r. W przypadku wątpliwości i pytań – zapraszamy do kontaktu z Panem Dawidem Krupą (tel. 22 694-65-05 lub mailowo na wyżej wskazany adres). Będziemy wdzięczni za promowanie organizowanego przez nas wydarzenia wśród podmiotów trzeciego sektora.
Z wyrazami szacunku
Kierownictwo Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM
Plan konferencji „Dobre prawo”
Partnerstwo dla Wolontariatu
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego zaprasza do udziału w otwartym konkursie ofert Partnerstwo dla Wolontariatu w ramach „Korpusu Solidarności – Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030”.
Program będzie rozwijał środowisko wolontariackie w Polsce i wdrażał rozwiązania ułatwiające oraz zachęcające obywateli do systematycznego i długoterminowego angażowania się w wolontariat.
Poszukujemy Partnerów, którzy przystąpią do Programu i wraz z zespołem Korpusu Solidarności zrealizują działania prowadzące do usprawnienia i upowszechnienia wolontariatu długoterminowego w Polsce. Konkurs ma na celu wyłonienie 16 partnerów (po 1 z każdego województwa), którzy będą wspierać realizację Programu i otrzymają dotację na realizację działań adresowanych do grup prowadzących działania wolontariackie, w tym: wolontariuszy, koordynatorów, organizatorów wolontariatu oraz otoczenia wolontariatu.
Ofertę konkursową kierujemy do organizacji pozarządowych zorientowanych w organizowaniu wolontariatu. W złożonych ofertach oceniać będziemy przede wszystkim: doświadczenie Wnioskodawców, możliwości i potencjał do realizacji zadań określonych w Programie oraz propozycje ich przygotowania i organizacji. W ramach składanego wniosku możliwe jest tworzenie grup partnerskich. Przewidywany czas realizacji działań przez partnerów planowany jest od 1 lipca 2019 do 31 grudnia 2020 roku.
Nabór wniosków trwa od 29.04.2019 do 20.05.2019 do godz. 14:00. Wnioski można składać wyłącznie za pośrednictwem Systemu Obsługi Dotacji, w formie elektronicznej pod adresem: https://generator.niw.gov.pl//
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami Konkursu oraz Regulaminem i potrzebną dokumentacją.
W przypadku pytań, zapraszamy do kontaktu:
☎ telefonicznego: Infolinia pod numerem +48 885 221 530 działa od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 - 15:00
FIO 2019: Więcej mocy dla lokalnych społeczników z kujawsko-pomorskiego
Lokalne, oddolne inicjatywy organizowane przez społeczników to kwintesencja Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Jego celem jest wspieranie projektów zwiększających zaangażowanie społeczeństwa i organizacji pozarządowych w życie publiczne. W tym roku w województwie kujawsko-pomorskim dzięki FIO zostanie zrealizowanych 7 wyjątkowych projektów.
„Aktywator społeczny” w Kruszwicy, „Mediacyjne NGOsy” w Toruniu czy „Młoda inicjatywa” w Płużnicy – to tylko kilka z prawie 40 projektów, które uzyskały dofinansowanie w edycji 2019 Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Łączna suma dotacji w województwie kujawsko-pomorskim to 992 150,00 zł. Środki przyznane z FIO pozwolą organizacjom na realizację wielu potrzebnych, ciekawych i często niestandardowych działań.
Instytucją zarządzającą programem jest Narodowy Instytut Wolności, który w tym roku zorganizował ten konkurs dotacyjny po raz drugi. Najnowsze edycje 2018 i 2019 FIO to zupełnie nowa odsłona Programu – dzięki zmianie strategicznych kryteriów oceny większe szanse na uzyskanie dotacji otrzymały organizacje małe, młode i z mniejszych miejscowości. Dodatkowo, uproszczone procedury składania wniosków ułatwiają nowicjuszom start w konkursie. W niedawno zakończonej edycji FIO 2019 ponad 200 organizacji z całego kraju otrzymało środki na realizację ciekawych i inspirujących projektów oraz na własny rozwój.
FIO to znany od wielu lat program, który potrzebował pewnego odświeżenia, a nawet przebudowy. Cieszę się, że udało się to zrealizować. Efekty FIO 2019 pokazują, że to działanie zakończyło się pełnym sukcesem – mówi prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego.
Zachęcamy Państwa do bliższego zapoznania się z Programem FIO i z projektami, które w województwie kujawsko-pomorskim realizują społecznicy. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy listę projektów z regionu, które uzyskały dofinansowanie w tym roku. Organizacje społeczne najlepiej znają potrzeby środowisk, w których działają, a realizowane przez nie projekty wspierają, rozwijają i integrują lokalne społeczności. Ich przedstawiciele z pewnością entuzjastycznie opowiedzą o swoim zaangażowaniu, motywacjach, a także przedstawią ciekawe projekty.
Listę zwycięskich projektów załączamy do tej informacji prasowej, a także zachęcamy Państwa do zapoznania się z pozostałymi zasobami dotyczących FIO:
Zapraszamy również do kontaktu z nami – chętnie udzielimy dodatkowych informacji i odpowiemy na pytania dotyczące III sektora i programów realizowanych przez NIW-CRSO na rzecz organizacji pozarządowych.
Kontakt dla mediów:
Jan Zujewicz
Kierownik Biura Komunikacji i Promocji
+48 601 901 214 | media@niw.gov.pl
O NIW
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego to agencja wykonawcza odpowiedzialna za wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Powstała w październiku 2017 r. z inicjatywy wicepremiera Piotra Glińskiego, przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. NIW-CRSO prowadzi działania na rzecz rozwoju postaw obywatelskich i patriotycznych. Jednym z flagowych programów jest Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – program dotacyjny na oddolne inicjatywy dla organizacji pozarządowych.
Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich - spotkanie
Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz zapraszają na spotkanie 25 lutego 2019 r. w Bydgoszczy i Toruniu.
Aktywni Obywatele - konsultacje
Zapraszamy do udziału w konsultacjach dotyczących Funduszu Aktywni Obywatele: programu przeznaczonego dla organizacji społecznych, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Fundusz dysponować będzie budżetem 30 milionów euro na wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Za rozdzielenie tych środków odpowiedzialne będą Fundacja Batorego, Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia" oraz Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich. Zaczynamy konsultacje, podczas których chcemy zebrać opinie na temat wstępnej koncepcji Funduszu. Bardzo zależy nam, żebyście wzięli w nich udział. Wasze głosy weźmiemy pod uwagę wypracowując ostateczny kształtu Funduszu.
Gorąco zapraszamy do podzielania się z nami opiniami, uwagami i podpowiedziami:
W konsultacjach można wziąć udział:
Szczegóły dotyczące głównych założeń Funduszu i dokument stanowiący podstawę do dyskusji znajdują się na stronie: www.konsultacje.aktywniobywatele.org.pl
Fundusz Aktywni Obywatele będzie wspierał finansowo i merytorycznie działania podejmowane przez organizacje społeczne w obszarach wskazanych przez Państwa-Darczyńców i zawarte w Niebieskiej Książce (BlueBook):
Czekamy na Wasze opinie!
Wojewoda Kujawsko-Pomorski wraz z Narodowym Instytutem Wolności zaprasza organizacje pozarządowe z terenu województwa kujawsko-pomorskiego na spotkanie informacyjne dotyczące założeń i zasad uczestnictwa w konkursie w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w 2019 roku oraz założeń Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO.
Spotkania odbędę się w dniu 5 grudnia br. (środa):
Udział w spotkaniu jest otwarty.
Ponadto Łódzki Urząd Wojewódzki zwraca się z prośbą do organizacji pozarządowych o wypełnienie załączonej ankiety i odesłanie jej na adres mailowy: pelnomocnikso@lodz.uw.gov.pl
Konsultacje projektów rozporządzeń Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
W związku z trwającym NABOREM KANDYDATÓW ZE STRONY POZARZĄDOWEJ na członków VI KADENCJI RADY DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO, informujemy, że sekretariat RDPP przyjmuje zgłoszenia kandydatów w nieprzekraczalnym terminie do 31 LIPCA 2018 r.
Nabór uzupełniający kandydatów do KM PO WRR 2014-2020
Ogłoszenie o naborze uzupełniającym kandydatów na przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz równości szans płci do Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (KM PO WER).
Konsultacje publicznych projektów dokumentów rządowych
Programy wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego:
Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej
Zapraszamy na spotkanie makroregionalne dedykowane prezentacji Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej oraz prezentacji założeń ustawy o
centrach usług społecznych
28-29 czerwca 2018 r., TORUŃ
Spotkanie kierowane jest do przedstawicieli Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej, Instytucji Zarządzających/Instytucji Pośredniczących RPO, Regionalnych Komitetów Rozwoju Ekonomii Społecznej w tym szczególnie podmiotów ekonomii społecznej/ przedsiębiorstw społecznych i OWES, Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego, Wojewódzkich Rad Rynku Pracy, Wojewódzkich Społecznych Rad ds. Osób Niepełnosprawnych, Komitetów Monitorujących RPO z województw:
Podczas spotkania zostanie omówiony:
Rejestrację na spotkanie prowadzimy poprzez formularz on-line do dnia 21.06.2018 r. Potwierdzenia udziału wyślemy w dn. 22.06.
program
zaproszenie
Kontakt w sprawach związanych ze spotkaniem: spotkania@ozrss.pl, tel. 535 404 880.
Spotkanie organizowane jest w ramach projektu "Spójna integracja regionalna ekonomii społecznej".
WDROŻENIE RODO w sektorze NGO
ZAPRASZAMY przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego na szkolenie dotyczące WDROŻENIA RODO w sektorze NGO.
Szkolenie poprowadzi przedstawiciel Urzędu Ochrony Danych Osobowych, który odpowie także na Państwa pytania i wątpliwości.
Spotkanie odbędzie się w poniższych terminach:
Prosimy o rejestrację udziału:
„Zaprogramuj przyszłość"
Fundacja Orange oraz Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania mają przyjemność zaprosić na podsumowanie „Zaprogramuj przyszłość #6” - projektu edukacji cyfrowej dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych z podregionu bydgosko-toruńskiego.
Seminarium odbędzie się 13 czerwca 2018 roku (środa) w godzinach 11.00-14.00 w sali konferencyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ulicy Jagiellońskiej 3 w Bydgoszczy.
Podczas wydarzenia chcemy zaprezentować Państwu rezultaty projektu w podregionie (powiaty bydgoski, toruński) oraz zarysować, co udało nam się osiągnąć na poziomie kraju, gdzie równolegle realizowaliśmy jeszcze osiem analogicznych projektów. Wybrane szkoły opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z zaproponowanym przez nas modelem edukacji, zaprezentujemy też opracowany i przetestowany przez nas standard wsparcia nauczycieli w obszarze nauki podstaw programowania uczniów klas 1-3 szkół podstawowych dzieląc się praktycznymi informacjami, źródłami wiedzy oraz rekomendacjami dotyczącymi sprzętu.
Aby wziąć udział w seminarium należy do 6 czerwca 2018 roku wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy
Szczegółowe informacje pod adresem, a w sprawach związanych z seminarium zapraszamy kontaktu mailowego na adres agata.pikula@orange.com.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Centrum Projektów Polska Cyfrowa -instytucja podlegająca Ministerstwu Cyfryzacji i wdrażająca programy unijne m.in. w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych.
JUŻ ZA CHWILĘ WYNIKI KONKURSU FIO 2018
W środę 30 maja 2018 roku w samo południe w serwisie www.fio.niw.gov.pl zostaną ogłoszone wyniki programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, od 2018 roku obsługiwanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Program mający na celu zwiększenie aktywności obywatelskiej oraz wzmocnienie organizacji pozarządowych i ich wpływu na życie publiczne, w tym roku jest wyjątkowy pod wieloma względami.
FIO 2018 to rozwój, szansa, możliwości – takie opinie najczęściej towarzyszą programowi. Rzeczywiście, Fundusz jako jedyny publiczny instrument dedykowany trzeciemu sektorowi, kładzie nacisk na rozwój instytucjonalny organizacji. Dotacje pozyskiwane w ramach realizowanych projektów po raz pierwszy od bieżącego roku, w wysokości aż 20% dotacji, mogą być wykorzystane na rozwój organizacji. Dodatkowo, regulamin tegorocznej edycji FIO umożliwia realizację projektów bez wymogu wkładu własnego, często będącego barierą dla małych i młodych organizacji już na poziomie wnioskowania.
Dążąc do zwiększenia aktywności organizacji funkcjonujących w niewielkich miejscowościach, a także podmiotów małych i dopiero rozpoczynających aktywność w obszarze obywatelskim, w tym roku przyznano im dodatkowe punkty. Zwiększono tym samym ich szansę na otrzymanie dotacji. Działania te pozwalają na wdrażanie założeń zintegrowanego rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na szerszą niż dotychczas skalę, uwzględniając także potrzeby obszarów pozametropolitalnych.
W tegorocznej edycji FIO wzięło udział prawie 3 000 organizacji pozarządowych. Ocenę prowadziło ok. 200 ekspertów merytorycznych. Wnioski składane były do 5 kwietnia 2018 roku za pośrednictwem dedykowanego generatora. Poprzedzono je cyklem szkoleń, prowadzonych w całym kraju przez pracowników Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Tegoroczny budżet programu wynosi prawie 57 000 000.
Kontakt dla mediów:
Jan Zujewicz
kierownik Biura Komunikacji i Promocji
+48 601 901 214 | media@niw.gov.pl
O FIO
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich jest instrumentem programowym i finansowym zwiększającym dynamikę rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz przejawem, wypracowanej w partnerstwie publiczno-społecznym, troski o rozwój aktywności obywatelskiej oraz potrzeby wzmocnienia miejsca i roli trzeciego sektora w realizacji zadań publicznych. Jego horyzontalny wymiar potwierdza ogromną różnorodność sektora organizacji pozarządowych, zarówno pod względem wyznaczonych misji i celów, jak i wewnętrznego potencjału, doświadczenia, zdolności absorpcyjnych, zasięgu, środowiska i sprawności działania oraz położenia geograficznego poszczególnych podmiotów.
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich funkcjonuje od 2005 r. 27 listopada 2013 r. przyjęty został Program FIO na lata 2014-2020. Jest on podstawą do corocznej organizacji konkursu.
O NIW
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego to agencja wykonawcza odpowiedzialna za wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Powstała w październiku 2017 r. z inicjatywy wicepremiera Piotra Glińskiego, przewodniczącego Komitetu
ds. Pożytku Publicznego. NIW-CRSO prowadzi działania na rzecz rozwoju postaw obywatelskich i patriotycznych. Jednym z flagowych programów jest Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – program dotacyjny na oddolne inicjatywy dla organizacji pozarządowych.
GOTOWI na RODO?
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych rozpoczynają kampanię informacyjną dla organizacji pozarządowych dotyczącą RODO.
"Celem naszych działań jest przygotowanie organizacji pozarządowych na nadejście zmian, które od 25 maja będą obowiązywały wszystkie podmioty przetwarzające dane osobowe. III sektor to jedna z branż, dla których – ze względu na specyfikę i różnorodność działania – wdrożenie nowego rozporządzenia stanowi szczególne wyzwanie".
Więcej na rodo.niw.gov.pl
Zaproszenie na bezpłatne szkolenia "Organizacje wiejskie w procesie stanowienia prawa"
szczegółowe informacje pdf
Nabór wniosków do FIO 2018 wydłużony
Narodowy Instytut Wolności przesunął termin składania wniosków do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2018 do czwartku 5 kwietnia do godz. 16:15. Decyzja ta jest podyktowana potrzebami małych organizacji pozarządowych, którym NIW wychodzi naprzeciw.
Kierując się potrzebami rozwijających się organizacji pozarządowych, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego podjął decyzję o przesunięciu terminu składania ofert w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich z 29 marca na czwartek 5 kwietnia 2018 roku. Oferty będzie można przesyłać do godz. 16.15.
– Wiele wskazuje na to, że będziemy mieć do czynienia z bardzo dużą liczbą wniosków, być może rekordową – mówi Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor NIW-CRSO, instytucji, która nadzoruje FIO. – Jednocześnie dotarły do nas sygnały od małych organizacji, że potrzebują więcej czasu na złożenie projektu. Dążymy do zwiększenia ich zaangażowania w FIO, więc wsłuchujemy się w ich głos i przedłużamy nabór.
Wyrównywanie szans i wsparcie organizacji o rosnącym potencjale to priorytet w tegorocznej edycji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Dodatkowe punkty w ocenie strategicznej otrzymają te podmioty, które pochodzą z małych miejscowości (do 50 tys. mieszkańców) lub mają niewielki przychód roczny (do 100 000 zł). Kolejne punkty dostaną organizacje, które nie korzystały do tej pory ze środków FIO.
Od otwarcia konkursu (czwartek 1 marca) Narodowy Instytut Wolności prowadzi najbardziej intensywną w historii FIO kampanię informacyjną. Instytut zorganizował 32 spotkania informacyjne we wszystkich województwach. Przedstawiciele NIW odwiedzili m. in. takie miasta, jak Białystok, Leszno, Łomża, Katowice, Kraków, Piła czy Ostrowiec Świętokrzyski. Przygotowany został również podręcznik dla organizacji zainteresowanych FIO 2018. NIW na bieżąco prowadzi aktywną komunikację w mediach tradycyjnych i społecznościowych.
O NIW
Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego to agencja wykonawcza odpowiedzialna za wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu. Powstała w październiku 2017 r. z inicjatywy wicepremiera Piotra Glińskiego, przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. NIW-CRSO prowadzi działania na rzecz rozwoju postaw obywatelskich i patriotycznych. Jednym z flagowych programów jest Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – program dotacyjny na oddolne inicjatywy dla organizacji pozarządowych.
Zaproszenie na konferencję w Bydgoszczy
Fundacja Pozytywnej Profilaktyki w maju bieżącego roku będzie realizować wojewódzką konferencję "Samorząd, NGO, szkoła. Współpraca dla jakości".
Odbiorcami konferencji będą przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych oraz placówek oświatowych z terenu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Tematem przewodnim konferencji będzie współpraca ww. podmiotów w procesie tworzenia i realizowania lokalnych strategii przeciwdziałania uzależnieniom.
Konferencja odbędzie się w dniu 18 maja 2018 r. w godzinach od 9.00 do 16.00 w Bydgoszczy, w Hotelu Holiday Inn, przy ulicy Grodzkiej 36.
Zaproszenie na konferencję pdf
Spotkanie informacyjne nt. Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2018 w woj. kujawsko-pomorskim
Prezentacja ze spotkania pdf
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - spotkanie informacyjne
Spotkanie informacyjne dotyczące Funduszu Inicjatyw Obywatelskich odbędzie się 9 marca 2018 r.:
Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 6 marca 2018 r. na adres: anapiorkowska@bydgoszcz.uw.gov.pl
W spotkaniu wezmą udział reprezentanci Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, którzy przedstawią Państwu możliwości finansowania działalności organizacji pozarządowych w ramach środków z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Odpowiedzą także na Państwa pytania i wątpliwości.
Rada Dialogu Obywatelskiego - zaproszenie na seminarium
Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego zaprasza do udziału w seminarium nt. koncepcji Rady Dialogu Obywatelskiego. Seminarium odbędzie się 19 lutego 2018 roku w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (Al. Ujazdowskie 1/3, Sala im. T. Mazowieckiego) w godzinach 13.30 – 16:00.
Podczas seminarium zostaną przedstawione efekty prac, jakie nad koncepcją Rady Dialogu Obywatelskiego prowadzone były przy Departamencie Społeczeństwa Obywatelskiego KPRM. Wstępna i zawierająca obecnie różne warianty koncepcja wypracowana przez Grupę ekspercką, po ewentualnej modyfikacji pod wpływem dyskusji podczas seminarium, zostanie następnie przekazana Przewodniczącemu Komitetu ds. Pożytku Publicznego, aby podjął decyzje kierunkowe dotyczące dalszych prac.
NARODOWY INSTYTUT WOLNOŚCI – PRACA!
W związku z rozpoczęciem działalności przez Narodowy Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Dyrektor Narodowego Instytutu rozpoczął nabory pracowników do nowo tworzonej instytucji.
Niezwykle zależy nam na tym, by proces rekrutacji był jak najszerszy i umożliwił wyłonienie kandydatów z całej Polski, których wiedza, kompetencje i doświadczenie mogłyby być istotnym wkładem w realizację zadań Narodowego Instytutu Wolności.
Informacja o nowych naborach będzie sukcesywnie pojawiać się w kolejnych tygodniach.
Obecnie do 6 grudnia trwa nabór na następujące stanowiska:
Treść ogłoszeń wraz z wszelkimi informacjami dla kandydatów dostępna jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Powołanie Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego
14 listopada 2017 roku o godz. 16:00 w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość powołania na urząd Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akt powołania Panu prof. Piotrowi Glińskiemu, wiceprezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W myśl ustawy z dnia 15 września o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Przewodniczący między innymi stoi na czele Komitetu ds. Pożytku Publicznego, nadzoruje Narodowy Instytut i powołuje jego dyrektora, wydaje akty wykonawcze do ustawy o NIW-CRSO, sprawuje nadzór nad działalnością pożytku publicznego, przewodzi Radzie Działalności Pożytku Publicznego i powołuje jej członków, zatwierdza sprawozdania z realizacji programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Powołanie zaś Komitetu ds. Pożytku Publicznego ma wzmocnić współdziałanie poszczególnych resortów w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Źródło: www.spoleczenstwoobywatelskie.gov.pl
Ustawa o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego podpisana przez Prezydenta RP
Prezydent Andrzej Duda w dniu 12 października 2017 roku podpisał ustawę z dnia 15 września 2017 roku o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Następnie 13 października 2017 roku ustawa ta została opublikowana w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej i zgodnie z zawartym w niej zapisem wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Zatem nowe przepisy obowiązują od 28 października br. Zachęcamy do zapoznania się z wersją ustawy.
KONSULTACJE!!!
Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjął projekt "Programu współpracy samorządu województwa kujawsko-pomorskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2018".
Zgodnie z treścią podjętej uchwały, projekt zostanie skierowany do konsultacji z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Projekt rocznego programu przygotowany został przez Biuro Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi we współpracy z departamentami i jednostkami organizacyjnymi Urzędu Marszałkowskiego realizującymi zadania w zakresie pożytku publicznego.
Program współpracy z organizacjami pozarządowymi jest najważniejszym dokumentem regulującym współpracę sektora pozarządowego z samorządem województwa, stąd wpływ organizacji pozarządowych, jako podmiotów programu, na jego ostateczną zawartość jest niezwykle ważny.
Uwagi można składać w formie pisemnych opinii, uwag i wniosków zgłaszanych na formularzu konsultacji programu rocznego na adres Biura Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, Plac Teatralny 2 oraz pocztą elektroniczną na adres ngo@kujawsko-pomorskie.pl w terminie od 15 do 30 września 2017 r.
Zapraszamy do czynnego udziału w konsultacjach.
Po zakończeniu konsultacji dokument trafi pod obrady Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Stanowisko Pełnomocnika Rządu do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego do Opinii Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE dotyczącej projektu ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Pełnomocnik Rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego zapoznał się z Opinią dotyczącą projektu ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego sporządzoną na prośbę Rzecznika Praw Obywatelskich przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE i przedstawia co następuje:
Zakończenie konsultacji publicznych projektu ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
Konsultacje publiczne zostały ogłoszone w dniu 19 grudnia 2016 r. i zostały zakończone w dniu 31 stycznia 2017 r. Ze względu na wolę projektodawcy umożliwienia jak największej liczbie organizacji obywatelskich dogłębnego zapoznania się z projektem, wzięcia udziału w cyklu regionalnych konferencji organizowanych we wszystkich województwach, konsultacje dokumentu zostały przedłużone do 6 tygodni, w miejsce wymaganych 21 dni. Zestawienie zebranych uwag zawarto w raporcie z konsultacji projektu ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Projektodawcą i koordynatorem procesu konsultacji był Pełnomocnik Rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego.
Raport składa się z czterech rozdziałów przedstawiających:
Do raportu dołączono załączniki zawierające szczegółowy opis uwag i propozycji zmian do projektu ustawy zgłoszonych w procesie konsultacji publicznych i opiniowania projektu ustawy wraz z wyjaśnieniami i komentarzami projektodawcy (załącznik nr 1) oraz szczegółowy opis uwag i propozycji zmian do projektu ustawy zgłoszonych w procesie opiniowania projektu ustawy wraz z wyjaśnieniami i komentarzami projektodawcy (załącznik nr 2).
Raport został przygotowany przez Zespół Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
22 maja - INTERDYSCYPLINARNY DYŻUR - PORADNIA NGO
TSAS zaprasza na 22 maja na interdyscyplinarny dyżur PORADNIA NGO: będzie prawnik, księgowa, doradca z zakresu tworzenia i realizacji projektów, a wszystko to w jednym miejscu i czasie.
Poradnictwo prawne, księgowe i projektowe z zagadnień dotyczących sektora ngo, dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego - realizowane jest w ramach projektu Trener NGO - zintegrowane działania szkoleniowo-doradcze na rzecz rozwoju potencjału organizacji pozarządowych w województwie kujawsko-pomorskim, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego. Udział we wszystkich formach edukacji, poradnictwa w ramach tego zadania jest bezpłatny.
Miejsce: Toruń, ul. Bydgoska 58 (Punkt Poradnictwa na rogu Bydgoskiej i Klonowica)
Termin: 22.05.2017r., godz. 16.00 do 20.00
Adresaci: Członkowie, przedstawiciele organizacji pozarządowych, szczególnie stowarzyszeń; osoby zainteresowane rozpoczęciem działalności w trzecim sektorze, chcące np. założyć stowarzyszenie lub powołać fundację – z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.
Osoby chcące skorzystać z poradnictwa, aby się zarejestrować - prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny w godzinach 9.00 do 12.00 w dni robocze - 515 276 454, w celu ustalenia godziny poradnictwa.
Osoby niezarejestrowane na dyżur – jeśli przyjadą bez umówienia ryzykują, że mogą nie zostać przyjęte.
Kontakt: tel. 515 276 454, e-mail: tsas@tsas.torun.pl
Projekt współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego
XVIII FORUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO – W TYM ROKU W BYDGOSZCZY!
Forum jest miejscem corocznego spotkania się organizacji pozarządowych czy osób pracujących na ich rzecz, okazją do wymiany doświadczeń, omówienia aktualnych problemów kujawsko-pomorskiego sektora pozarządowego oraz skorzystania z wiedzy i doświadczenia zaproszonych gości.
W tym roku spotkamy się w Bydgoszczy 5 czerwca (poniedziałek). Organizatorami tegorocznego Forum są: Stowarzyszenie Zarządców i Administratorów Nieruchomości "Terminus", Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kobiet "Gineka" oraz Stowarzyszenie "Różowa Wstążeczka". Szczegóły dotyczące programu oraz miejsca zostaną podane niebawem. Forum finansowane jest ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Myślą przewodnią, jaka przyświeca nam w tym roku jest II Młodość III Sektora. Skorzystamy z wiedzy i doświadczenia zaproszonych ekspertów i gości. Z Krakowa przyjedzie do nas p. Robert Palusiński, by zainspirować nas metodą "Dragon Dreaming Project Design" (podejściem do zarządzania projektem nawiązującym do kultury australijskich Aborygenów), z Warszawy z kolei p. Krzysztof Wołodźko – publicysta "Nowego Obywatela" z wykładem pt. "Wolny rynek nie ma racji. O potrzebie dobrego państwa".
Forum to również cykliczne docenianie i nagradzanie wolontariatu. Zapraszamy do udziału w konkursie "Wolontariat w Akcji". Zgłoszenia można przesyłać do 22 maja mailowo: anna@kpowes.org.pl lub na adres: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kobiet "Gineka", ul. Sułkowskiego 17, 85-634 Bydgoszcz.
SZKOLENIE – Włocławek
Toruńskie Stowarzyszenie Aktywności Społecznej (TSAS) zaprasza na szkolenie z zagadnień prawnych dotyczących sektora ngo, dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego w dniu 15 maja 2017 r.
Szkolenie pn.: "Nowelizacja ustawy prawo o stowarzyszeniach – funkcjonowanie trzeciego sektora w nowych ramach prawnych" realizowane jest w ramach projektu Trener NGO - zintegrowane działania szkoleniowo-doradcze na rzecz rozwoju potencjału organizacji pozarządowych w województwie kujawsko-pomorskim, który obejmuje cykl 20 szkoleń i konsultacji dla środowiska 3 sektora z terenu naszego województwa, uzupełniany poradnictwem indywidualnym i grupowym zaplanowany na 2017 rok. Projekt jest dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a udział we wszystkich formach edukacji, poradnictwa w ramach tego zadania jest bezpłatny.
Miejsce: Włocławek, Delegatura Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku, ul. Bechiego 2.
Termin: 15.05.2017 r.; godz. 13.00 do 18.00
(szkolenie do godz. 16.00, bezpośrednio po szkoleniu - konsultacje prawne)
Zakres szkolenia:
Adresaci szkolenia: Członkowie, przedstawiciele organizacji pozarządowych, szczególnie stowarzyszeń; osoby zainteresowane rozpoczęciem działalności w trzecim sektorze, chcące np. założyć stowarzyszenie lub powołać fundację, a także przedstawiciele starostw powiatowych, prowadzących nadzór nad stowarzyszeniami – z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.
Kontakt:
Tel. 515 276 454 e-mail: tsas@tsas.torun.pl
ZMIANY W USTAWIE O STOWARZYSZENIACH
Zapraszamy organizacje pozarządowe z terenu Kujaw i Pomorza na spotkanie informacyjne dotyczące zmian w ustawie o stowarzyszeniach.
Data i miejsce spotkania:
BYDGOSZCZ, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 3
24 kwietnia
godz. 10.00-13.00
Sala konferencyjna, parter
Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2017
Zapraszamy do udziału w IV edycji ogólnopolskiej akcji promocyjnej pn. Dni Otwarte Funduszy Europejskich, która odbędzie się w terminie: 18-21 maja 2017 r. Jest to akcja skupiająca przedsiębiorczych i dynamicznych beneficjentów Funduszy Europejskich, którzy raz w roku udostępniają społeczeństwu efekty swoich przedsięwzięć.
Dni Otwarte to akcja popularna i o dużym zasięgu. III edycja skupiła prawie 1000 wydarzeń, które łącznie odwiedziło około 220 tysięcy uczestników. Warto dodać, że Dni Otwarte zwyciężyły w prestiżowym konkursie European Public Communication Award 2016 na najlepszą europejską kampanię publiczną. Doceniono naszą inicjatywę za skalę, efekty i szeroki zasięg medialny. Beneficjenci zgłaszający swoje projekty do DOFE cenią akcję przede wszystkim za możliwość wypromowania usług i produktów powstałych w ramach unijnych projektów.
Dzień Otwarty w Państwa projektach nie musi być wielką, spektakularną imprezą. Może być to udostępnienie ze zniżką lub za darmo codziennej oferty lub organizacja dodatkowego wydarzenia. To co wyróżnia DOFE spośród innych, podobnych akcji to wydarzenia w miejscach niekoniecznie związanych z rozrywką i relaksem. Możliwość zobaczenia zaplecza teatrów, lotnisk, zakładów produkcyjnych, a nawet oczyszczalni ścieków również przyciąga wielu uczestników.
Wszystkie wydarzenia, które odbędą się w tym roku w ramach Dni Otwartych, zostaną przedstawione na stronie: www.dniotwarte.eu. Do udziału w Państwa wydarzeniach zachęcać będzie kampania promocyjna w ogólnopolskich i regionalnych mediach oraz dystrybuowane przez organizatorów materiały promocyjne. Najciekawsze wydarzenia i projekty mają szansę na dedykowane audycje. Akcja posiada swój logotyp oraz gotowe do powielenia szablony materiałów promocyjnych.
Koordynatorem Dni Otwartych jest Ministerstwo Rozwoju przy wsparciu Instytucji Pośredniczącej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i zaangażowaniu większości instytucji zajmujących się Funduszami Europejskimi w Polsce.
Zachęcamy do dołączenia do Dni Otwartych. Aby zgłosić udział w akcji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie akcji: www.dniotwarte.eu. Strona internetowa będzie uruchomiona w marcu 2017 r.
W przypadku pytań i wątpliwości, prosimy o kontakt z Panem Dawidem Krupą tel. 22 694 65 05 mail: dawid.krupa@kprm.gov.pl
I posiedzenie Zespołu do spraw Programów Współpracy Organów Administracji Rządowej z Organizacjami Pozarządowymi
W dniu 21 lutego 2017 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się I posiedzenie Zespołu do spraw Programów Współpracy Organów Administracji Rządowej z Organizacjami Pozarządowymi.
W spotkaniu wziął udział Minister Adam Lipiński Pełnomocnik Rządu do spraw społeczeństwa obywatelskiego, Wojciech Kaczmarczyk Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM oraz przedstawiciele resortów. Tematem spotkania było omówienie stanu przygotowania i wdrażania Programów Współpracy Administracji Rządowej z Organizacjami Pozarządowymi, którą rozpoczęła analiza zebranych informacji przedmiotowych w dziedzinie wspomnianych programów publikowanych na stronach internetowych przez poszczególne ministerstwa.